Dünya'da İkinci, Türkiye'de İlk Banka Destekli Platform: Bitmatrix

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, iştiraki Attivo Bilişim A.Ş. ile kripto varlık hizmet sektörüne yatırım yapan ilk Türk bankası oldu. Attivo Bilişim’in kurduğu Bitmatrix Kripto Varlık Alım ve Satım Platformu, dünyada banka destekli ikinci platform olma özelliğini taşıyor. 2019 başında kripto varlık saklama hizmeti de sunmaya başlayacak olan Attivo Bilişim, blockchain teknolojisine yönelik uzun soluklu Ar-Ge çalışmaları yanında kuluçka, yatırım, fonlama ve eğitim gibi desteklerle Türkiye'nin Blockchain Merkezi olma hedefindedir.
 
Kripto varlık borsalarının, tüketicilerin/yatırımcıların kripto varlıklarını emanet ettikleri bir yapı olarak en az bir banka kadar güvenilir olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, kripto varlık piyasasına kurumsal ve profesyonel bir yönetim anlayışı gelmesi gerektiğine dair inancımızla, Attivo Bilişim A.Ş.’yi kurduk. Halkımızın güven içerisinde kripto varlık alım satımı yapabileceği ve bu varlıklarını emanet edebileceği bir kripto borsasına duyulan ihtiyacı karşılamak üzere uzman yazılımcı kadromuzla Bitmatrix’i hayata geçirdik. En iyi uygulamaları esas alarak yerel ve uluslararası iş ortaklarımızla üst düzeyde güvenlikli bir yapı kurduk. Ülkemizde doğrudan bir Banka tarafından desteklenen ilk borsa olmanın gururunu yaşıyoruz. Blockchain teknolojisinin, ödeme sistemleri başta olmak üzere pek çok sektörde devrimsel bir etki yaratacağını düşünüyor ve ülkemizin bu değişimin içerisinde aktif olarak yer almasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.
 

Yol Haritasında Neler Var?

Yol Haritası çeyreksel dönemler itibariyle güncellenip kamuoyu bilgisine sunulacaktır.

2019 Q1:  Tahta sayısının min. 15'e çıkarılması 
2019 Q2: USD/EUR Yatırma İşlemleri ve Yabancı Kullanıcıların Platforma Kabulü
2019 Q2: BITMATRIX.10 Endeksi'nin Yayımlanmaya Başlaması
2019 Q3:Kripto Teminatlı Kredi İşlemleri
2019 Q3: Sadece "uzun" pozisyon değil "kısa" pozisyon da alabilmeniz için: BITMATRIX.10 Endeksi CFD Kontratları veya Margin Trading İşlemleri
2020 H2: Merkezi Olmayan Borsa (DEX)